16/03/2026

Haar grote droom stortte in, toch herrees ze: Marte Goossen kijkt uit naar haar Paralympisch debuut

Amper 16 jaar is ze, Marte Goossen uit Schelle, de enige Vlaamse deelneemster aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d’Ampezzo. Ondanks haar jonge leeftijd heeft ze al heel wat obstakels overwonnen. Marte blikt vooruit op haar onverwachte debuut.

Skiën zit er bij de familie Goossen al van jongs af aan in: “Mijn papa is ski-instructeur en heeft een passie voor skiën. Hij heeft me leren skiën toen ik twee jaar was. Daarna ben ik een tijdje gestopt, omdat het risico op blessures in combinatie met mijn gymnastiek te groot was.” Oorspronkelijk lagen de dromen van de kleine Marte in de acrobatische gymnastiek. Ze combineerde school met een strak trainingsschema tot wel 24 uur per week.

In 2022 viel die droom in duigen, na aanslepende pijn aan haar heup werd vastgesteld dat haar heupkop niet genoeg bloedtoevoer kreeg en begon af te sterven. Op korte tijd belandde de toen twaalf jarige Marte permanent in een rolstoel. Een terugkeer naar de gymnastiek was uitgesloten. “Daarna heb ik veel nieuwe sporten geprobeerd om de sportbeleving terug te vinden.” Zo kwam Marte opnieuw uit bij skiën, maar dan wel zitskiën. “De techniek en de lijnen zijn vrijwel hetzelfde als bij ‘gewoon’ skiën. In mijn klasse heb ik een kuipzitting die op een ski zit, voor extra stabiliteit zitten er mini-skietjes onder mijn stokken.” Nu traint ze volop op de indoorskipiste in Wilrijk, en met succes. Na goede resultaten in wedstrijden over de hele wereld, mag ze het nu gaan proberen op het allergrootste sportieve toneel.

“Ik wil een rolmodel zijn voor andere
rolstoelgebruikers om hen aan te
zetten
om hun passie te volgen”

Milaan Cortina 2026

Minder dan een maand voor de openingsceremonie kreeg Marte te horen dat ze geselecteerd was om naar Cortina te gaan. “Ik was in shock, ik had het helemaal niet verwacht. Ik heb er hard voor gewerkt, maar had nooit gedacht dat ik zou mogen gaan. Nu hoop ik een soort rolmodel te kunnen zijn om andere rolstoelgebruikers aan te zetten om hun passie te volgen.” Specifieke ambities voor de slalom en de reuzeslalom die ze in Italië zal skiën heeft de Schelse niet. “Natuurlijk zou het geweldig zijn om een top 10 plek of een podium te halen, maar het is geen must. Het belangrijkste is voor mij om na de vier runs die ik moet doen met het gevoel beneden kom dat ik goed heb geskied. Maar druk wil ik mezelf absoluut niet opleggen, ik ga vooral voor de beleving en de ervaring.” Op vlak van sfeer zit het volgens Marte al goed, zowel binnen de kleine delegatie van Team Belgium (drie atleten, red.), als met de atleten van de andere landen. “De atleten die ik tegen zal komen in Italië ken ik goed. Ik heb al veel wedstrijden tegen hen gedaan, maar ik zie hen niet als concurrenten, we zijn een hechte groep. Dat vind ik het mooie aan parasporten, iedereen wil het goed doen maar rivaliteit is er amper.”

Naast de piste

Wat er naast de piste staat te gebeuren is op de Spelen bijna even spannend als wat erop gebeurt. De openingsceremonie laat ze door de verre reis van Cortina naar Verona links liggen. Daarna wil ze met volle teugen van de beleving genieten. “Ik weet niet goed wat te verwachten, maar dat is net leuk. Tijdens de Olympische Winterspelen is het steeds een hype om pinnetjes te ruilen in het dorp, dus ik hoop dat dat bij ons ook het geval zal zijn, dat lijkt me gezellig. En voor de rest draait het vooral om ontdekken en ervaring opdoen. Nieuwe mensen leren kennen, nieuwe dingen proberen en ervaring opdoen voor grote wedstrijden in de toekomst.”

Voor haar vertrek naar Italië doet Marte het rustig aan. “Het is nu belangrijk om het kalm aan te doen voor de wedstrijd, met nog wel een aantal trainingen op de planning. Er komt veel bij kijken, persmomenten ben ik bijvoorbeeld helemaal niet gewend. Dat brengt extra druk met zich mee, wat rust nog belangrijker maakt. De wedstrijd zelf zal stressvol zijn, meer eerdere competities hebben me geleerd dat dat wel gaat liggen wanneer de wedstrijd dichterbij komt.” Aan een gebrek aan steun zal het alleszins niet gelegen hebben, bijna haar volledige familie reist mee naar Cortina om ter plaatse te komen supporteren.


Tekst: Viggo Goris
Foto’s: © Jan Goossen