30/04/2026

Monopoly: onschuldig spel of strijd om macht?

Tijdens onze radioshow van 28 april spraken we met Vanessa De Geest, conservator in het Speelgoedmuseum in Mechelen, over de geschiedenis en impact van het spel. Monopoly blijkt al meer dan een eeuw oud en werd oorspronkelijk ontwikkelt om de economische ideeën duidelijk te maken, niet enkel voor entertainment.

Toch groeide het uit tot een wereldwijd fenomeen. Volgens De Geest zit de kracht in de herkenbaarheid: bezit, geld en competitie zijn onderwerpen die iedereen begrijpt. Dat maakt het spel meeslepend, maar ook intens. De link met de realiteit verklaart meteen waarom het spel vaak sterke emoties oproept. Winnen of verliezen voelt persoonlijk, en dat zorgt voor spanning aan tafel. Monopoly houdt ons als ware een spiegel voor: hoe kijken we naar geld en succes?

Met talloze versies en unieke edities blijft het spel zich continu vernieuwen, terwijl de essentie hetzelfde blijft. Een klassieker die niet alleen zorgt voor vermaak, maar ook iets zegt over onze maatschappij.

Benieuwd naat alle inzichten van Vanessa De Geest? Beluister dan hier het interview!

Tekst: Eline Van Meirvenne
Foto: Ian Serneels
Montage: Eline Van Meirvenne