06/06/2026

Daar is ‘m, de WK-show van 21Bis met Ariel Jacobs: “Het moet al heel slecht gaan willen we de eerste ronde niet overleven.”

Presentatoren Jarno Vergauwen en Rune Vandendael verwelkomen Ariël Jacobs, de coach met de meeste wedstrijden achter zijn naam in de geschiedenis van RSC Anderlecht. Aan de hand van een aantal snelle dilemma’s en persoonlijke anekdotes leert de luisteraar de ex-voetbaltrainer beter kennen. Van zijn mooiste trainerssuccessen (zoals de Deense titel met Kopenhagen en prijzen met Anderlecht en La Louvière) tot zijn allereerste WK-jeugdherinnering: Jacobs deelt zijn ongezouten blik op het voetbalbestaan en doet een eerste voorzichtige voorspelling over de kansen van de Rode Duivels op het wereldkampioenschap voetbal.

Dit WK zijn er enkele cruciale veranderingen voor de arbitrage. Spelers die tijdrekken bij inworpen, doeltrappen of wissels worden sneller gestraft (met onder andere de ’10-secondenregel’ bij het verlaten van het veld). Ook blessureveinzers moeten verplicht een minuut aan de zijlijn toekijken. Daarnaast krijgt de VAR extra macht bij cruciale fasen zoals tweede gele kaarten en hoekschoppen, en introduceert de FIFA een nultolerantiebeleid (inclusief rode kaarten) tegen spelers die hun hand voor de mond houden om discriminerende taal te verbergen. Ariël Jacobs laat zijn licht schijnen over de impact van deze plotselinge wijzigingen aan het regelement vlak voor het toernooi.

Bondscoach Rudi Garcia heeft zijn knopen doorgehakt en kiest voor een gewaagde mix van ervaring en jeugdig enthousiasme. Natuurlijk reizen absolute sterkhouders Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku mee, al roept hun fysieke paraatheid, na een zwaar blessureseizoen, vragen op. Jacobs, die in 1994 zelf als WK-scout in de VS actief was, overloopt de selectie samen met de presentatoren. Er is speciale aandacht voor de gedurfde generatiewissel onder de lat, waarbij de jonge Mike Penders de voorkeur krijgt op de ervaren Mats Selz.

Garcia’s filosofie is bikkelhard: “Ik ben hier niet om jongens een plezier te doen.” Dat leidde tot een paar bittere WK-afwezigen. Jonge talenten zoals Mika Godts (Ajax) en Nathan De Cat (Anderlecht) vielen vlak voor de finish af. Daarnaast wordt het dossier rond doelman Maarten Vandevoordt besproken, die van zijn club RB Leipzig niet mag deelnemen om fit te blijven voor de clubvoorbereiding. Tot slot passeert MLS-revelatie Hugo Cuypers de revue: hij scoort in Amerika vlotter dan Lionel Messi, maar krijgt van Garcia toch geen ticket voor het toernooi in de States.

Terwijl de schijnwerpers op de mannen staan, strijden de Belgian Red Flames onder kersvers bondscoach Elisabet Gunnarsdóttir voor een historisch ticket voor het WK 2027 in Brazilië. Na een zenuwslopend tweeluik tegen Schotland maken de Flames zich op voor een cruciale dubbele confrontatie tegen Luxemburg. Analiste en ex-Flame Imke Courtois legt de puzzel en het belang van de kwalificatie haarfijn uit voor de luisteraars.

Steeds vaker kiezen voetballers vlak voor een kampioenschap om voor een ander land te spelen. Het meest besproken uitgaande dossier in België is dat van het 18-jarige Ajax-talent Jorthy Mokio. Hoewel hij al voor de (Jonge) Rode Duivels uitkwam, koos hij definitief voor Congo. Door strenge FIFA-wachtregels mag hij deze zomer echter niet mee naar het WK, wat de vraag oproept hoeveel langetermijnstrategie en clubpolitiek er achter zo’n vroege keuze schuilt. Aan de andere kant is er de inkomende switch van Matias Fernandez-Pardo (Lille). Hij ruilde Spanje op het nippertje in voor België via een spoedprocedure en is het witte konijn in de WK-selectie van Rudi Garcia.

De WK-Gids van Daar is ‘m is een radioprogramma van Rune Vandendael en Jarno Vergauwen, studenten Journalistiek aan Thomas More Hogeschool Mechelen. Delen uit deze voetbaluitzending zijn speciaal voor jou online gezet en kun je herbeluisteren via 21bis.be. Wil je zelf nog iets kwijt over het aanstaande wereldkampioenschap voetbal? Stuur ons gerust een berichtje via onze Instagram @daar_is_m.