21/05/2021

In de Mechelse AMAi shop geven vrijwilligers oud materiaal een tweede leven

Sinds 3 mei is de AMAi shop in Mechelen vernieuwd en opnieuw open. Het winkeltje op het binnenplein van het stadhuis verkoopt van alles een beetje: postkaartjes en regenponcho’s, maar ook babyhanddoekjes en verjaardagskronen. Allemaal handgemaakt van gerecycleerd materiaal door vrijwilligers die (nog) niet op de reguliere arbeidsmarkt terecht kunnen.

Door corona was het winkeltje voor een lange tijd gesloten. Ook het naai- en zeefdrukatelier, gelegen vlak naast het winkeltje, moest sluiten. ‘Het was niet veilig om verder te werken’, legt Hanne Donceel uit, begeleidster bij de Mechelse organisatie AMAi. ‘Normaal is het hier gezellig druk, nu zijn er maar een drietal mensen aan het naaien om de veiligheid te garanderen. Tijdens de coronacrisis werkten onze vrijwilligers van thuis uit. We hebben toen naaimachines en opdrachtjes aan huis gebracht.’

Vrijwilligerswerking

Alles uit het winkeltje is handgemaakt door vrijwilligers. ‘Zij kunnen om verschillende redenen niet terecht op de arbeidsmarkt. Bijvoorbeeld door langdurige ziekte of psychologische redenen, maar ook sociale omstandigheden’, zegt Donceel. ‘Het zijn vaak mensen die nogal kwetsbaar zijn en nood hebben aan een veilige omgeving met weinig druk of stress. De reguliere arbeidsmarkt is vaak een omgeving met veel werkdruk en deadlines, wat niet voor iedereen vanzelfsprekend is. Hier heerst respect en vergevingsgezindheid: iedereen werkt op zijn eigen tempo. We proberen onze vrijwilligers aan te moedigen om nieuwe dingen uit te proberen, maar alles op zijn tijd. Als we merken dat ze eens een slechte dag hebben, zetten we een stapje terug. Als ze veel energie hebben, proberen we eens iets moeilijker.’

‘Hier heerst respect en vergevingsgezindheid: iedereen werkt op zijn eigen tempo’

Begeleiding

‘Mensen moeten aan een aantal voorwaarden voldoen om hier te komen werken. Het zijn personen die een vervangingsinkomen hebben’, zegt Donceel. ‘Ik begeleid samen met drie andere collega’s de mensen in het atelier. We kijken of we stapjes moeten voorbereiden en of iemand hulp nodig heeft bij het handwerk. Daarnaast hebben we een maatschappelijk assistente, An,  die de complexere ondersteuning biedt, bijvoorbeeld wanneer ze niet goed weten wat ze met een belastingbrief moeten doen.’

‘We proberen zoveel mogelijk materiaal te hergebruiken, zodat we zo weinig mogelijk nieuw materiaal moeten aankopen’ © Hanne Bral

Gerecycleerd materiaal

De spulletjes in het winkeltje zijn grotendeels gemaakt van gerecycleerd materiaal, vertelt Donceel. ‘We proberen zoveel mogelijk materiaal te hergebruiken, zodat we zo weinig mogelijk nieuw materiaal moeten aankopen. We werken samen met Camp2Camp, een organisatie die na festivals op de campings op zoek gaat naar bruikbare spullen die mensen hebben achtergelaten. Met de ritsen en stoffen van tenten maken we poncho’s of schilderschortjes. We zijn ook begonnen met ons eigen papier te scheppen, waar we dan postkaartjes van maken. We recycleren oud krantenpapier of het papier uit de versnipperaar van het gemeentehuis.’

Tekst & foto’s: Hanne Bral