23/12/2023

Toneelkring De Brug slaat brug tussen valide en mindervalide mensen: ‘We zijn een sociale vereniging, zo zijn er niet veel meer’

Toneelkring De Brug uit Retie kan terugblikken op een succesvolle najaarsproductie. Het theaterstuk Buenos Dias Benidorm bracht zo’n 2.250 mensen naar GC Den Dries in Retie. Een groot deel van de opbrengst gaat zoals gewoonlijk naar verenigingen die mensen met een beperking helpen. Zo wil de toneelkring de brug slaan tussen valide en mindervalide personen. Hoe ontstond De Brug en zijn unieke visie? ‘Sommige verenigingen zouden niet kunnen blijven bestaan zonder onze steun.’

Behangpapier in bloemetjespatroon, een oude cd-speler, een stoffige bruine zetel… Neen, het is geen beschrijving van het huis van mijn grootouders, wel het decor van Buenos Dias Benidorm. Toneelkring De Brug uit Retie speelde dit stuk tien keer tussen 17 november en 3 december. Hubert Van Beek, voorzitter van De Brug, blikt terug op een geslaagde editie. ‘We zitten de laatste 20 jaar aan een goed gemiddelde van 2.000-2.500 toeschouwers voor tien voorstellingen’, zegt hij. ‘Dan is de zaal wel redelijk goed gevuld.’

Van sociale vereniging tot toneelkring

De Brug werd opgericht in 1961 door een aantal geëngageerde Retienaars. Er werd toen al wel theater opgevoerd, maar dat was niet de hoofdactiviteit. ‘De zogenaamde Grote Brug had verschillende activiteiten, zoals een autowijding en het opbouwen van de kerststal op de markt tijdens de kerstperiode’, zegt Willy Martens, erevoorzitter van de Toneelkring. ‘De kerststal is trouwens nog steeds dezelfde als diegene die je er vandaag terugvindt. Die werd later weggeschonken aan de gemeente. De gemeente is sindsdien verantwoordelijk voor de opbouw en afbraak.’

De gemeente is nu verantwoordelijk voor de kerststal, maar was origineel een initiatief van De Brug.

Een andere belangrijke activiteit van de Grote Brug, was het uitlenen van de eerste mindervalidewagentjes en krukken. Deze nam het Rode Kruis later over. ‘In de jaren 90 veranderde de maatschappij. Er kwamen meer sociale voorzieningen vanuit de overheid en zo kwam er ook een einde aan de Grote Brug’, zegt Hubert. ‘In 1996 stopte de Grote Brug haar activiteiten en werd besloten om de theatervoorstelling verder te zetten onder de naam Toneelkring De Brug.’

Visie ongewijzigd

Toneelkring De Brug voert dan wel niet meer dezelfde activiteiten uit als vroeger, de visie is onveranderd gebleven: de brug slaan tussen valide en mindervalide mensen. Al krijgt dat vandaag een iets andere invulling. ‘We schenken een groot bedrag weg aan andere verenigingen die zich bezighouden met het helpen van mindervalide mensen’, zegt Willy. ‘Een voorwaarde is dat de organisatie in kwestie een zetel moet hebben in Retie, en ook mensen van Retie verder helpt. Daarom maken we soms ook wel een uitzondering op deze regel. Zo was er in 2011 een grote brand bij de Chirolokalen van de Chirojongens. We hebben hun toen 2.000 euro geschonken. Dat is niet specifiek gericht op mindervaliden, maar we helpen er wel een Retiese vereniging mee verder die het geld op dat moment goed kon gebruiken. We zijn eigenlijk een sociale vereniging, zo zijn er niet veel meer.’

Willy Martens (erevoorzitter), Hubert Van Beek (voorzitter), Ronny Van Beek (verantwoordelijke IT)

Jaarrond voorbereiding

Om dat geld weg te schenken, moet de toneelkring elk jaar een voorstelling brengen. Dat vraagt heel wat voorbereiding, waarvoor alle vrijwilligers zich inzetten. Dat zijn onder andere de acteurs, stoelenzetters, decorbouwers, technische ploeg, traiteur en alle mensen voor en achter de toog. ‘Onze laatste voorstelling is altijd begin december, dan stopt ons jaar’, vertelt Hubert. ‘Na de algemene vergadering eind januari zijn we al bezig met een nieuw stuk te kiezen. Daarna maken we de cast op en rond eind april, begin mei beginnen we te repeteren. Een voorstelling voorbereiden vraagt ongeveer 50 repetities, waarbij we de laatste zondag voor de eerste opvoering het stuk twee keer volledig spelen.’

De voorbereidingen vragen veel tijd en moeite, maar dat hebben de leden er wel voor over volgens Willy. ‘Als er een nieuw lid zich komt aanbieden, nodigen we de persoon in kwestie uit op de bestuursvergadering. Dan leggen we onze visie uit en kijken we of deze aansluit bij het nieuwe lid. Is dat niet zo, dan gaan we met die persoon meestal niet verder. Al de mensen die nu in onze vereniging zitten, voelen zich verbonden met die visie en willen zich daarom ook engageren voor de toneelkring. Die visie is echt de lijm van onze toneelkring, het verenigt al onze leden tot de hechte groep die we zijn.’

Tekst: Renzo Vangenechten
Foto’s: © Renzo Vangenechten